CodeWeek in STARTER, czyli niezwykłe kreacje i niezapomniane wrażenia z tygodnia kodowania!

Dodano: Paź 31 2014 Autor: Avena Admin

Choć CodeWeek in STARTER już za nami, szybko nie zapomnimy tego wydarzenia. Dlaczego? Bowiem tegoroczna edycja CodeWeek in STARTER to ponad 200 zapisanych uczestników, interesujące szkolenia, inspirujące spotkania z przedstawicielami firm z branży IT, ogrom pomysłów i niebywała liczba ciekawych projektów tworzonych nawet do późnych godzin nocnych… To tylko niektóre z wspomnień intensywnego tygodnia zajęć, po którym wielu uczestników przekonało się, że kodowania może nauczyć się każdy, a co więcej, trudno się z nim rozstać!

W STARTERZE minęła organizowana przez nas po raz pierwszy edycja europejskiej inicjatywy promującej naukę kodowania, w którą mógł zaangażować się każdy, bez względu na stopień zaawansowania swoich umiejętności programistycznych. Zadbaliśmy o to, by już od momentu rozpoczęcia CodeWeek in STARTER aż do samego zakończenia (10-19 października 2014 r.) każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Nie zapomnieliśmy ani o osobach rozpoczynających swoją przygodę z kodowaniem, ani o biegłych programistach. Pamiętaliśmy także o najmłodszych i ich rodzicach oraz nauczycielach i animatorach.

Jak przebiegła tegoroczna edycja CodeWeek in STARTER?

Przede wszystkim intensywnie, ale i niebywale inspirująco, czego dowodem były spotkania z przedstawicielami świata biznesu i technologii oraz kreatywne dyskusje i nieustający wręcz networking. Tydzień kodowania rozpoczęliśmy od zajęć ze Scratchu przeznaczonych dla dzieci. Równocześnie trwały warsztaty dla dorosłych, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać wszystkie aspekty i tajniki kodowania – od PHP i Ruby on Rails poprzez projektowanie modeli 3D, na języku mobile i IoT (Internet of Things) skończywszy.

Jak wyglądały zajęcia podczas CodeWeek in STARTER?

Kodomaniacy, którzy tłumnie przybyli do STARTERA w niedzielny poranek (zgadza się, niedzielny poranek!), mieli możliwość nie tylko zrealizowania niebywałych projektów, ale i ich urzeczywistnienia! Dzięki Blenderowi 3D, którego tajniki obsługi poznali uczestnicy wtorkowych warsztatów oraz przywiezionym drukarkom 3D, mogliśmy oglądać wydrukowane pomysły w trójwymiarze! Podczas spotkania zatroszczyliśmy się nie tylko o merytorykę oraz o naukę ciekawego i darmowego oprogramowania, ale – dzięki obecności firmy Bibus Menos, która na co dzień zajmuje się profesjonalnym projektowaniem i wydrukami 3D – udało nam się stworzyć naprawdę unikalne zajęcia. Uczestnicy dostali niepowtarzalną szansę na zaprojektowanie i darmowe wydrukowanie swojego pomysłu. Ten warsztat pokazał też, że technologia 3D jest przyszłością i warto się z nią zapoznać już teraz.

Ale to jeszcze nie koniec niesamowitych kreacji! Biorący udział w warsztatach PHP powoływali do życia pierwsze aplikacje, a uczestnicy zajęć z Ruby on Rails program, który umożliwiał zalogowanie się przez Facebooka na stronę internetową. Z kolei, podzielony na trzy języki: Android, iOS i Windows, warsztat z aplikacji mobilnych dowiódł, że chęci uczestników i ich potencjał tworzenia nie mają końca! W ciągu niespełna 4 godzin udało się omówić 3 platformy, a nawet przygotować kilka funkcjonalności, które powołały do życia małą aplikację.

Programowanie hardware’u również cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy poznali możliwości iBeaconów, Arduino i Raspberry Pi przemieniając tym samym nasze zajęcia w istny festiwal światła i dźwięku! A wszystko to przy użyciu dostępnych mikrokontrolerów, które w połączeniu z ledowymi żarówkami, czujnikami światła i temperatury oraz głośnikami i silnikami, grały, świeciły, a co więcej – ruszały się! Te zajęcia pokazały jednocześnie, że aby stworzyć mini stację meteorologiczną (przy wykorzystaniu czujników temperatury i wilgotności powietrza), niepotrzebne jest duże doświadczenie ani zasobny portfel. Wystarczy chęć uczestnictwa w CodeWeek in STARTER, a wszystko udaje się wykonać samodzielnie i to zaledwie w kilka godzin!

A w atmosferze zdobywania wiedzy i procesu ciągłej kreacji, o zadowolenie nietrudno. Potwierdzają to liczne głosy uczestników.

„Prowadzący od PHP mieli bezkonkurencyjny program warsztatów, pomogli zorganizować środowisko, wprowadzili tylko podstawowe komendy i sprawnie pomagali przez wszystko przebrnąć, i każdemu udało się wykonać założenia”

„Warsztaty ciekawe, zorganizowane z głową i prowadzone przez interesujących ludzi. Doskonałe miejsce, aby wdrażać się w zagadnienia związane z branżą IT.”

„Już poleciłem swoim znajomym”

„Przyjazna atmosfera, niezwykle pomocni prowadzący robią wszystko aby każdy zrozumiał co się dzieje.”

To jednak nie koniec atrakcji. Na CodeWeek in STARTER nie zabrakło także wyjątkowych gości. Warsztatową część uzupełniło inspirujące spotkanie z cyklu Techspired (łączącego technologię i biznes), podczas którego uczestnicy mieli okazję wysłuchać niesamowitej prezentacji Marka Cieśli, współtwórcy popularnego odtwarzacza ALLPlayer, Catzilli oraz Sher.ly, startupu, nie tylko docenionego na TechCrunch Disrupt w Berlinie, ale i popularnego – poprzez Kickstartera udało mu się zdobyć ponad 150 tys. dolarów na produkt zwany Sherlybox. Nasz gość udzielił słuchaczom cennych rad biznesowych – dowiedzieliśmy się m. in., w jaki sposób tworzyć udane i odnoszące sukces kampanie crowdfundingowe. Liczni uczestnicy zostali po wydarzeniu, aby dopytać Marka Cieślę o szczegóły dotyczące jego biznesu oraz tego, jak radzić sobie z własnymi firmami na globalnym rynku.

– Podczas CodeWeek in STARTER uczestnicy mieli okazję spotkać się z przedstawicielami takich firm, jak: Netguru, Movade, Volanto, CloudExpert, AppsVisio czy VIWA Entertainment. Dzięki naszym gościom, którzy podzielili się swoim doświadczeniem i interesującymi spostrzeżeniami, uczestnicy wydarzenia mieli okazję uzupełniania praktycznej wiedzy zdobytej na warsztatach o cenne wskazówki biznesowe – mówi Marcin Młyński ze STARTERA.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się także część programu CodeWeek in STARTER poświęcona dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom i animatorom.

– Dzięki wsparciu Mistrzów Kodowania – projektowi edukacyjnemu, którego celem jest upowszechnienie nauki programowania – dzieci oraz rodzice mieli szansę poznania tajników języka Scratch. Szybko okazało się, że mali uczestnicy warsztatów kodowania są niezwykle biegli w opanowaniu nowych technologii, a kodowanie to sama przyjemność. Podobnie zresztą było podczas warsztatów z robotyki LoFiRobot, które zorganizowaliśmy wraz z gdańskim Instytutem Kultury Miejskiej. Animatorzy i nauczyciele z niebywałą zręcznością konstruowali niezwykłe pojazdy, które następnie wprawiali w ruch – opowiada Katarzyna Kołakowska ze STARTERA. W sumie, oprócz warsztatów LoFiRobot, miały miejsce aż 4 spotkania z udziałem dzieci.

Ale to nie wszystko! W ramach CodeWeek in STARTER odbył się bowiem ponadprogramowo jeden dodatkowy warsztat, gdzie studenci koła SKALP z Politechniki Gdańskiej uczyli się, jak programować roboty. Zajęcia były o tyle niezwykłe, że trwały aż do godziny 3 w nocy! Tym samym przekonaliśmy się, że kodowania nigdy dość!

Dlatego już teraz zapowiadamy kolejną edycję CodeWeek in STARTER, a spragnionych kodowania zapraszamy na Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, podczas którego czekają na was dwudniowe warsztaty Start Coding oraz wiele innych niesamowitych atrakcji! Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: stp.inkubatorstarter.pl – warto zarejestrować się na wszystkie wydarzenia już teraz! Doświadczenie z CodeWeek pokazuje, że nawet miejsca rezerwowe zostają od razu zajęte!

12

11

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

Kategoria: CodeWeek in STARTER