Czas na kolejnych kreatywnych gimnazjalistów! Rusza rekrutacja do gdańskich Lekcji Przedsiębiorczości

Dodano: Sty 31 2016 Autor: Personal PR

Ponad 600 uczniów pod okiem 21 nauczycieli pokazało swój przedsiębiorczy potencjał podczas dwóch pierwszych edycji „Lekcji przedsiębiorczości” organizowanych przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Miasto Gdańsk. Jest to unikatowy w Polsce program edukacyjny, który pozwala młodym ludziom, rozwijać własne pomysły i zmieniać oblicze swojej szkoły! Trwa rekrutacja do kolejnej odsłony projektu. Gdańscy nauczyciele mogą zgłosić klasy gimnazjalne do 8 lutego br. na stronie: www.lekcjeprzedsiebiorczosci.pl.

We wtorek, 26 stycznia, odbył się Wielki Finał Lekcji Przedsiębiorczości, projektu wpisanego do strategii rozwoju Prezydenta Miasta. 11 zespołów z 8 gdańskich gimnazjów zaprezentowało swoje pomysły biznesowe. Ich prezentacje były efektem półrocznej pracy na specjalnej platformie internetowej oferującej zgamifikowane zajęcia dla młodzieży:

– Uczestnicy projektu podczas semestru szkolnego uczą się, jak w sposób przedsiębiorczy rozwinąć biznes. Na naszej platformie tworzą biznesplan, planują budżet oraz poznają sposoby na badanie rynku. Przygotowane dla nich zadania oparte są na mechanizmach znanych z gier, dzięki temu uczniowie traktują je jako wyzwania, które ich intrygują i motywują do przejścia kolejnego etapu szkolenia. W ten sposób uczą się, spędzając przyjemnie swój wolny czas – tłumaczy Kinga Kuczyńska z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Zalety programu wskazują także sami uczniowie uczestniczący w projekcie:

– Udział w Lekcjach przedsiębiorczości to ciekawe doświadczenie. Poprzez specjalną platformę internetową uczyłyśmy się czegoś, co na pewno przyda nam się w dorosłym życiu. Już teraz myślimy o otworzeniu działalności – przekonują reprezentantki Gimnazjum nr 48.

Ukazane podczas finału pomysły biznesowe gdańskich gimnazjalistów wzbudziły podziw ekspertów. Główne nagrody otrzymały 4 projekty: ciastkarnia „Pyszne babeczki” stworzona przez uczennice Gimnazjum nr 8, „Babeczkowe Kino” opracowane przez klasę z Gimnazjum nr 11 oraz 2 projekty reprezentantów Gimnazjum nr 25: zajęcia z samoobrony i plan zakupu szafek szkolnych stworzony przez „Szafkarzy”.

– „Szafkarze” podczas 5-minutowej prezentacji ukazali publiczności problem, jakim są ciężkie plecaki szkolne oraz negatywne skutki, jakie wywołuje. Co więcej, przedstawili przemyślany plan biznesu rozwiązującego wskazany problem, czyli budowę szafek dla uczniów w swojej szkole. Była to imponująca prezentacja pomysłu na biznes, która przykuła uwagę jury i udowodniła, że ten projekt powinien być zrealizowany – dodaje Kinga Kuczyńska.

Dla wielu dotychczasowych uczestników udział w finale nie był zakończeniem ich przedsiębiorczej aktywności. Niektórzy kontynuowali pracę nad swoimi projektami. Przedstawiciele Gimnazjum nr 28 zebrali fundusze, które umożliwiły im zakup kanap do szkoły. Uczniowie z Gimnazjum nr 8 wyposażyli swoją placówkę w wymarzone szafki. Tym samym młodzi ludzie osiągnęli swoje cele.

Nadszedł czas na nowe kreatywne działania uczennic i uczniów. STARTER i Miasto Gdańsk zapraszają gdańskie gimnazja do udziału w Lekcjach przedsiębiorczości. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie: www.lekcjeprzedsiebiorczosci.pl. Rekrutacja potrwa do 8 lutego 2016 roku.

Lekcje Przedsiębiorczości to rozpoczęty w roku szkolnym 2014/2015 pilotażowy program Miasta Gdańsk i Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, którego celem jest zmiana sposobu uczenia przedsiębiorczości w gimnazjach i liceach poprzez wykorzystanie mechanizmów motywacyjnych spotykanych w grach, angażujących uczniów i uczennice w proces kształcenia i rozwijania swoich kompetencji oraz postaw przedsiębiorczych.

Do pracy nad powstawaniem programu pilotażowego zaproszeni zostali dyrektorzy i nauczyciele z gdańskich szkół oraz eksperci od gamifikacji. To pierwszy taki projekt w Polsce i pierwszy krok do wprowadzenia gamifikacji do edukacji przedsiębiorczości w Gdańsku. Wraz z początkiem semestru letniego rozpocznie się druga tura obecnej edycji projektu. III edycja projektu (dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) rozpocznie się we wrześniu 2016 roku.

Więcej o projekcie Lekcje Przedsiębiorczości na stronie: lekcjeprzedsiebiorczosci.pl

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to tętniący życiem i pomysłami hub, dzięki któremu startupy nabierają rozpędu, a młode, energiczne pokolenie uczy się, co oznacza bycie przedsiębiorczym. STARTER organizuje i współtworzy najważniejsze wydarzenia na światowej scenie startupowej, a także eventy i spotkania dedykowane nowoczesnej edukacji. STARTER to społeczność tysięcy ludzi i ekspertów z całego świata. Dołącz do nas!

STARTER jest prowadzony i finansowany przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, której fundatorem jest Miasto Gdańsk.

Więcej informacji: www.inkubatorstarter.pl.