Festiwal przedsiębiorczości w niesamowitej oprawie

Dodano: Lis 27 2014 Autor: Avena Admin

Właśnie dobiegł końca Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, który już po raz trzeci mieliśmy okazję organizować w STARTERZE. 7 niezwykłych dni (17-23 listopada), podczas których naszą siedzibę odwiedziło ponad 400 osób zainteresowanych tematyką biznesową i nabyciem nowych umiejętności, obfitowało w szereg ekscytujących wydarzeń, które na długo zapadną nam w pamięci i będą inspiracją do kolejnych działań. Ale po kolei…

Zaczęliśmy w poniedziałek, 17 listopada, wydawałoby się spokojnie, bo od tradycyjnego już w STARTERZE Creative Morning, ale o spokoju mówić nie można. Było energetyzująco, magnetycznie i inspirująco! Na poranne śniadanie, którego gościem był Jerzy Zientkowski, zapisało się blisko 180 osób (!), którzy wysłuchali, w jaki sposób mówić o biznesie, by klient sam chciał skorzystać z oferowanego produktu lub usługi. Pojawiło się sporo pytań, cennych rad oraz salw śmiechu, które wypełniały salę pod wpływem ciekawych anegdot i historii serwowanych przez mówcę. W ramach spotkania odbyły się również konkursy, w których do wygrania były książki Jerzego Zientkowskiego na temat przemówień publicznych. Jak zwykle nie zabrakło też aromatycznej, gorącej kawy, pysznych kanapek i sporej dawki networkingu, który wprost ogarnął uczestników zaraz po prelekcji. Słowem, Tydzień Przedsiębiorczości rozpoczęliśmy z wielkim hukiem!

W następnych dniach znów podnieśliśmy poprzeczkę. We wtorek i środę, podczas warsztatów Start Coding, 30 osób, które dotąd nie miały styczności z kodowaniem, stworzyły swoją pierwszą w życiu aplikację na smartphony! Ale to nie wszystko! Uczestnicy dowiedzieli się także, co powinno się znaleźć w przyborniku projektanta aplikacji mobilnych, a także poznali najlepsze UX-owe narzędzia projektowe – Axure, UXPin, Balsamiq, Marvel App, Sketch, Photoshop. Narzędzia te umożliwiły im stworzenie graficznej makiety aplikacji związanej z tematem „Miasto”, którą w czwartek zakodowali na platformie Android.

Nie zapomnieliśmy także o dzieciach! W STARTERZE na co dzień udowadniamy, że w dzieciakach kryje się ogromny potencjał i talent do przedsiębiorczości. Dlatego nie mogło zabraknąć zajęć dla najmłodszych, które zrealizowaliśmy wspólnie z Mistrzami Kodowania. Dzieci, dorównując swoim starszym kolegom, z niezwykłym zapałem chłonęły wiedzę, jak kodować w nieznanym im dotąd języku Scratch.

Z kolei w czwartek STARTER tłumnie odwiedziły osoby poszukujące recepty, jak przekuć pomysł w biznes. To dla nich stworzyliśmy aż czterodniowy Startup Sprint Unlimited pełen warsztatów i spotkań z mentorami! Co więcej, każdy mógł przedstawić swój projekt – celowo nie wyznaczyliśmy tematu Sprintu, by mógł w nim wziąć udział każdy, kogo interesuje rozwój własnej firmy. To był kilkudniowy maraton przepełniony wiedzą i inspiracjami, a zarazem bieg sprintem do biznesu, który mieliśmy okazję realizować wspólnie z naszymi mentorami – Arkadiuszem Hajdukiem z przeswietl.pl; Kamilem Dziadkiewiczem z Omni3d; Tomkiem Okuliczem, dyrektorem kreatywnym agencji Engine; Piotrem Olesińskim z Design Thinking Warsaw, Stefanem Batorym z iTaxi oraz Mariuszem Muraszko i Mateuszem Ojdowskim z Design Thinkers.

– Spodziewaliśmy się różnorodnych pomysłów i nie zawiedliśmy się. Uczestnicy rozpoczęli Sprint od warsztatu Design Your Startup, na którym poznali proces Design Thinking pomagający doprecyzować swoje pomysły i przekształcić je w prototypy rozwiązań. Drugi dzień poświęcono na warsztat kreatywny z teambuildingu, podczas którego uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności pracy w grupie i wymieniania się swoimi kompetencjami, a w sobotę Sprinterzy mieli okazję pracować nad swoimi pomysłami z mentorami z całej Polski – mówi Mateusz Cybula ze STARTERA. – Niedzielny finał, podczas którego uczestnicy prezentowali demo swojego produktu, był idealnym zwieńczeniem pracy Sprinterów. Podczas finału mentorzy bardzo chwalili projekty, które przy determinacji i ciężkiej pracy pomysłodawców, mogą stać się prawdziwymi startupami, a nie tylko weekendową przygodą. Nagrodziliśmy pięć najlepszych drużyn w kategoriach: Najbardziej Kreatywny Pomysł, Najbardziej Perspektywiczny Pomysł, Najlepiej Dopracowany Pomysł, Najlepszy Prototyp oraz Największe Show. Zwycięzcy otrzymali od STARTERA w prezencie możliwość kilkumiesięcznego korzystania z naszego Wirtualnego Biura i dynamicznego poszerzania sieci kontaktów przez udział w STARTEROWYCH spotkaniach networkingowych.

Podczas gdy Startup Sprint Unlimited trwał w najlepsze, w piątek, 21 listopada, odbył się Rocket Spotlight, najbardziej oczekiwane i niesamowite wydarzenie roku i jednocześnie finał programu akceleracyjnego Starter Rocket, który wzbudził wielkie emocje zarówno wśród uczestników wydarzenia, jak i prezentujących się startupów.
Piątkowego wieczoru STARTER odwiedziło 150 osób (!), wśród których pojawiło się wielu inwestorów z Polski i zagranicy, a także media czekające na pitching w wykonaniu finalistów. Bezsprzecznie scena należała do wielkiej szóstki: Fashionote, dr Poketa, Pressium, Pin Your Client, StructView i SIP-a, startupów, które podbój świata rozpoczęły właśnie w STARTERZE.

– Rocket Spotlight odbył się na najwyższym poziomie, podobnie jak finałowe prezentacje uczestników akceleracji Starter Rocket, które przełożyły się na zainteresowanie ze strony inwestorów. Przez 4 miesiące byliśmy świadkami przeobrażeń startupów od raczkujących pomysłów po rozwiązania, które mają szansę zrewolucjonizować międzynarodowy rynek, czego dowody dostrzegamy już teraz. Dla przykładu: Fashionote, jeden z uczestników Starter Rocket, znalazł się w prestiżowej ósemce polskich startupów na TechCrunch Disrupt Europe 2014 – mówi Agnieszka Meller, odpowiedzialna za Starter Rocket.

Podczas Rocket Spotlight mieliśmy zaszczyt gościć także doświadczonych przedsiębiorców: Suchit Dash podzielił się z widzami radami na temat rozwoju startupu Ifeelgoods, a Łukasz Haluch, Co-Founder Brainly.com, opowiedział uczestnikom wydarzenia o tym, w jaki sposób jego platforma zdobyła 40 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie i co zrobiłby inaczej, gdyby miał taką możliwość.

Ale miniony tydzień obfitował w jeszcze więcej niespodzianek! Światowy Tydzień Przedsiębiorczości zbiegł się z międzynarodowym finałem Creative Business Cup 2014 i informacją o wygranej naszej STARTEROWEJ firmy! Od początku wierzyliśmy w polski zespół CTAdventure, który wraz z Professorem Why nie tylko pokonał ponad 60 innych, kreatywnych pomysłów z całego świata, ale jest też laureatem krajowego CBC organizowanego w STARTERZE oraz Infoshare Startup Zone 2014, konkursu zainicjowanego również przez nasz Inkubator.

To niebywałe, ile wiedzy, niespodzianek, atrakcji i niesamowitych pomysłów towarzyszyło mijającemu tygodniowi. Jedno jest pewne – jeszcze większą dawkę tego wybuchowego koktajlu przewidujemy za rok! Dołączcie do nas koniecznie!

IMG_5230

IMG_5234

IMG_5245

IMG_5340

IMG_5487

IMG_5532

IMG_5575

IMG_5587

IMG_5610

IMG_5644

IMG_5654

IMG_5715

IMG_5758

IMG_5760

IMG_5792

IMG_6025

IMG_6130

IMG_6154

IMG_6181

IMG_6184

IMG_6189

IMG_6195

IMG_6207

IMG_6220