Inwestycja w marzenia, czyli druga edycja TEDxKids@Przymorze

Dodano: Lis 17 2014 Autor: Avena Admin

W minioną sobotę, 15 listopada, odbyła się konfrenecja TEDxKids@Przymorze, podczas której w rolę mówców wcieliło się dwanaścioro niesamowitych dzieci z całej Polski w wieku od 7 do 13 lat. Już z samego rana nasze Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym, gdzie czekała wielka scena TED, zapełniało się ogromną liczbą uśmiechniętych i ciekawych dalszych zdarzeń dzieci w różnym wieku.

Po przywitaniu gości przyszedł czas na prelekcje. Trzeba przyznać, że również tym razem, wzorem pierwszej edycji, wystąpienia dzieci były na najwyższym poziomie. W ciągu kilku godzin wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy dziewięć naprawdę niewiarygodnych prezentacji, które zaparły nam dech w piersiach i na długo zapadną w naszą pamięć. Jesteście ciekawi, jak wyglądają „Światy Wyobrażone” widziane oczami małych mówców teogorcznej konferencji? Zapraszamy do lektury!

Rozpoczęliśmy od pasji do nowych technologii. Siostry, Kinga i Gabrysia, opowiedziały o tym, jak z miłości do zwierząt wpadły na pomysł stworzenia aplikacji PentBondCare, która pomaga użytkownikom w opiece nad ich pupilami. Dziewczynkom pomógł tata, który mocno wspiera ich projekt od samego początku. My tymczasem trzymamy kciuki za światowy sukces rozwiązania, a w przyszłości zapraszamy do STARTERA, w którym lubimy pomagać innowacyjnym projektom! 🙂

Janek to dziecko wręcz „urodzone” w plecaku, a już na pewno stworzone do plecaka, który towarzyszy mu podczas licznych wojaży. Już jako 4 miesięczny malec zaczął podróżować wraz ze swoimi rodzicami po świecie. Dziś, w wieku 9 lat, ma na swoim koncie zwiedzenie ponad 22% całego globu. Janek opowiedział nam o tym, że podróżowanie nie zawsze jest łatwe, trzeba się przygotować na bardzo wysokie lub niskie temperatury, surowe warunki i niedogodności. Tysiące kilometrów spędzonych w samolotach, autobusach i na piechotę. Ale warto! Dla Janka podróżowanie to odkrywanie tajemnic, które podobno kryją się wszędzie, wystarczy tylko dobrze poszukać.

Po Janku trzej koledzy – Maciej, Antoni i Bernard – zarazili uczestników swoją wielką pasją – robotyką. Przy okazji wystąpienia, które podkreślało znaczenie i wagę nauk ścisłch, chłopcy poruszyli również zagadnienia filozoficzne, m. in. próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy roboty są w stanie zupełnie zastąpić ludzi. Podczas swojego wystąpienia opowiadali o tym, w jaki sposób konstrują niezwykłe roboty, tworzą do nich programy i z powodzeniem występują w zawodach robotycznych rywalizując z dorosłymi uczestnikami. Cała trójka od roku uczestniczy w zajęciach koła naukowego RoboDATycy przy Dziecięcej Akademii Twórczości w Warszawie – swoją wiedzę przekazywali też w formie wizualnej – prezentując przyniesione przez siebie roboty.

Pasją i całym światem Kajetana jest windsurfing – każdą wolną chwilę spędza na treningach i kompletuje sprzęt. Jego prezentacja: “Na fali wolności – świat oczami windsurfera” wprawiła nas w zachwyt. Chłopiec z gotowym planem marzeń patrzy już w przyszłość. Chciałby uczyć pływania na desce innych oraz wynająć busa i wraz z kolegami jeździć po świecie „w poszukiwaniu wiatru”. Już teraz życzymy sukcesów i fali niesamowitych pomysłów!

O odkrywanych przez siebie tajemnicach pewnych miejsc opowiedziała nam z kolei Zuzia. Dziewczynka przez jakiś czas żyła jak współczesna Nomadka – poznając trudy i radości wędrowniczego trybu życia. W swoją podróż zabierała jedynie plecak, w którym mieścił się cały jej dobytek. Prezentacja Zuzi była o tyle nietypowa, że składała się z listy pytań, które losowała publiczność i zadawała je prelegentce – jej wystąpienie przybrało więc bardzo ciekawą formę: zlepka niezwykłych przygód i opinii.

Jak wyglądały kolejne wystąpienia? Maciej, 7-letni pasjonat modeli zdalnie sterowanych, opowiedział nam o swojej wiekiej kolekcji: 2 profesjonalnych modelach samochodów rc typu Monster Truck i Axial, 3 samolotach m.in. motoszybowcu Bixler, 2 helikopterach (Lama) oraz jednej motorówce. Z wciągającej prezentacji Maćka dowiedzieliśmy się, jak modele zdobywają nowe tereny i jak mogą pomóc odkrywać świat.

7-letnia Daria przeniosła nas do świata niesamowitych opowieści, które sama tworzy, a potem ilustruje nadając im charakter książki. Najczęściej bohaterami jej książek są zwierzęta, szczególnie konie, które uwielbia. Dowiedzieliśmy się także, że Daria to rezolutna studentka. Już teraz uczęszcza na wykłady Polskiej Akademii Dzieci na Politechnice Gdańskiej. Wciąż myśli o kolejnych zajęciach, które rozbudzą i rozwiną jej pasję.

Z kolei Juliusz to zaledwie kilkuletni, ale wprost genialny matematyk, który wprowadził nas w czwarty wymiar i odkrył przed nami światy równoległe. W swojej prezentacji wykorzystał przykłady dzieł m.in.: Salvadora Dalego i Pabla Picassa, a także pokazał, czym jest… hipersześcian. Poziom merytoryczny wystąpiena był niezwykle dojrzały, ale Julian zadbał również o to, by jego wystąpienie było zrozumiałe także dla młodszej części widowni. W pasjonujący, dydaktyczny sposób oprowadził nas po niezbadanych zakątkach matematyki i nauk ścisłych. To dopiero była podróż – bardzo pouczająca i ciekawa!

To jednak nie koniec pasjonujących prelekcji. Na scenie TEDxKIds@Przymorze wystąpiła także Ela, na co dzień uczennica Słupskiej Pracowni Fotografii Cyfrowej i Analogowej oraz ceniona laureatka i uczestniczka konkursów fotograficznych na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim. Ela otworzyła przed nami drzwi do świata malowanego światłem. Obrazowe techniki łapania właściwego ujęcia oraz zdjęcia Eli zrobiły na nas niesamowite wrażenie! Na koniec publiczność sama mogła doświadczyć i sprawdzić działanie techniki luminografii. Ela zaangażowała dzieci zasiadające na widowni do wykonania kilku niezwykłych fotografii.

– Wystąpienia dzieci zachwyciły nas wszystkich! Na kilka godzin przenieśliśmy się do magicznego świata wyobrażeń dostępnego na wyciągnięcie ręki, dla tych, którzy mają odwagę podążąć za marzeniami i rozwijać swoje pasje. To dzięki pomocy rodziców i zaangażowaniu dzieci, tak ochoczo podążających za odkrywaniem nowych tajemnic, istnieje TEDxKids@Przymorze, a każda kolejna edycja przekonuje nas, że warto inwestować w rozwój talentów! Dlatego dla uczesników konferencji przewidzieliśmy dodatkowo również ciekawe warsztaty – mówi Kasia Kołakowska, koordynatorka projektu.

Dzięki warsztatom starsi uczestnicy mieli okazję poznać tajemnice, które skrywa w sobie język kodowania Scratch i stworzyć własną grę zaledwie w 30 minut! To nie wszystko! Wielu śmiałków zdecydowało się wziąć udzial w mrożących krew w żyłach eksperymentach chemicznych. Tam dopiero się działo! 😉 Najmłodszym uczestnikom zaproponowaliśmy kreatywne warsztaty plastyczne, gdzie tworzyli swoje „Mapy Marzeń”.

Na koniec dzieci mogły zapisać swoje myśli związane z odpowiedzią na pytanie, które zadawano na tegorocznych konferencjach TEDxYouthDay – „Gdybym rządził/a światem…”. Rezultaty były nadzwyczaj ciekawe i różnorodne.

„Gdybym mógł rządzić światem… to dzieci robiłyby, co chciały”.
„Gdybym mógł rządzić światem… zakazałbym prowadzenia wojen”.
„Gdybym mogła rządzić światem… byłabym na tronie i wszyscy byliby mili i chodzili ubrani na różowo”.
„Gdybym mógł rządzić światem… zabroniłbym produkowania papierosów”.
„Gdybym mógł rządzić światem… ciągle jadłbym frytki z ketchupem i byłoby więcej szkół matematycznych”.
Gdybym mogła rządzić światem… to wszyscy byliby usmiechnięci”.

Gdybyśmy mieli podsumować sobotnie spotkanie w kilku słowach, na pewno nie zabrakłoby stwierdzeń – świetna weekendowa rozrywka dla całej rodziny, droga do spełniania marzeń, niesamowita pasja, nauka przez zabawę, inwestycja w talent, odkrywanie tajemnic oraz inspiracja. To wszystko czeka na Was także na kolejnej edycji, na którą zapraszamy już teraz!

Więcej informacji o TEDxKids@Przymorze na stronie: http://tedxkidsprzymorze.com.

15198752283_a79ea3d093_o

15632862357_18ebffb640_o

15633340160_40630b8a7c_o

TEDxKids-10

TEDxKids-18

TEDxKids-23

TEDxKids-25

TEDxKids-28

TEDxKids-30

TEDxKids-38

TEDxKids-41

TEDxKids-50

TEDxKids-55

TEDxKids-58

TEDxKids-62

TEDxKids-64

TEDxKids-65

TEDxKids-74

TEDxKids-79

TEDxKids-100

Kategoria: TEDxKIDS@Przymorze