Kilka kroków do uzyskania przejrzystej informacji o zwycięzcy. Nowoczesna aplikacja do automatycznego liczenia głosów na infoShare Startup Zone

Dodano: Cze 17 2015 Autor: Personal PR

Obok ciekawych rozwiązań ze świata nauki, techniki i rozrywki podczas stworzonej przez STARTER przestrzeni dla startupów na infoShare, największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej konferencji technologii, nowych mediów i startupów, znaczącą rolę odegrała dedykowana eventowi aplikacja mobilna „InfoShare 2015 StartupZone”, dzięki której w kilka sekund jury i publiczność mogła anonimowo oddać swój głos na najlepsze ich zdaniem startupy. Zastosowana technologia pozwoliła zapomnieć o tradycyjnym rozumieniu słowa „obradowanie” i wprowadzić jakość gwarantującą szybkie i pewne wyłonienie zwycięzcy konkursu Startup Contest.

Jak wyglądało głosowanie? Każdy z indywidualnie zalogowanych członków jury oceniał każdy z projektów w 3 kryteriach (model biznesowy, potencjał biznesowy i zespół) na skali 0-10 punktów. Jako pierwsi aplikację użyło 15 członków jury w półfinałach Startup Contest organizowanych w przeddzień konferencji, w środę 10 czerwca, w STARTERZE.

Finalne wyniki wygenerowane na bazie głosów jurorów.

– Dzięki nowoczesnej aplikacji głosowanie przebiegło niezwykle sprawnie. Po ostatniej prezentacji sędziowie udali się na obrady, podczas których, dzięki zbieranym w czasie rzeczywistym głosom, jurorom zaprezentowane zostały po prostu końcowe wyniki w formie listy rankingowej. Dodatkowo, dla zapewnienia zasad fair play liczona była nie suma, a średnia z uzyskanych punktów, tak, aby uwzględnić osoby, które faktycznie głosowały na dany projekt (osoby, które wskazały zero w każdym z kryteriów przy danym projekcie traktowane były jako niegłosujące). To zapewniło finalnie obiektywny wynik, dzięki któremu mogliśmy łatwo, szybko i w oparciu o pewne dane wskazać najlepszą piątkę – mówi Agnieszka Meller ze STARTERA.

Oprócz wskazanej przez jury piątki startupów, w finale pozostały dwa miejsca. Wybór startupów, które je zajmą, należał do publiczności.

– Głosy uczestników konferencji, wśród której nie brakowało inwestorów, ekspertów i ludzi biznesu, były dla nas równie ważne. Dlatego, podobnie, jak w ubiegłym roku, postanowiliśmy, że to publiczność zabawi się w jurora i wskaże inwestując wirtualnie maksymalnie 50 000 euro dwa startupy, które wejdą do finału, czyli zdobędą dwie dzikie karty – dodaje Małgorzata Jasnoch, Prezes Zarządu STARTERA.

Wyniki zabawy w inwestora były pokazywane pomiędzy prelekcjami i 90 sekundowymi wystąpieniami startupów. Finalnie prezentowały się następująco:

Ostatecznie w finale znalazło się 7 startupów, które zaprezentowały się na scenie głównej infoShare w piątek, 12 czerwca. Tego dnia jury, podobnie, jak w trakcie półfinałów, miało do swojej dyspozycji oddzielny moduł aplikacji, który pozwolił na szybkie uzyskanie finalnej listy rankingowej.


Ranking finalistów.

– W finale zastosowaliśmy te same reguły, co półfinale. Nie było zbierania kartek, ręcznego liczenia punktów, a tym samym wyeliminowaliśmy czynnik ludzki, który przy 16 jurorach i 3 kryteriach do zliczenia w zakresie punktów jest największym ryzykiem pomyłki. Co ważne, tak jak poprzednio, przy wyborze 2 finalistów, daliśmy prawo głosu również publiczności, choć oczywiście ostateczny głos co do wygranej w Startup Contest należał do jury złożonego z ekspertów. Co ciekawe, podobnie jak w ubiegłym roku, publiczność infoShare miała „nosa inwestorskiego”, bo za najlepszy uznała ten sam startup, co jury, RoomAution.com – mówi Małgorzata Jasnoch.

Jak organizatorzy oceniają przebieg wydarzenia i głosowanie?

– infoShare to jedna z największych imprez tego typu w Europie. W tym roku w festiwalu udział wzięło 4000 uczestników, co sprawia, że koniecznością staje się wykorzystanie także do takich elementów jak głosowanie jurorów wynalazków nowoczesnej techniki, które pozwalają w szybszy sposób uzyskać klarowny wynik – mówi Agnieszka Meller. – Cieszymy się, że nasze narzędzie sprawdziło się w 100 procentach. Dzięki temu mamy pewność, że wskazane przez nas wyniki są obiektywne i niepodważalne, a to najważniejsze przy walce o tak spore środki jak 20 000 euro, które stanowiło główną nagrodę. Mamy nadzieję, że następna organizowana przez STARTER edycja Startup Zone przyniesie kolejne ciekawe rozwiązania ułatwiające pracę organizatorom.