Odcinek 21, czyli Starter niczym najlepsza paryska boulangerie*

Dodano: Sie 02 2013 Autor: Avena Admin

Jakiś czas temu na facebookowym profilu Startera rozpoczęliśmy wątek piekarniczy. Tak: piekarniczy. Dlaczego? Ponieważ nasze komercyjne biura… rozchodzą się jak „gorące bułeczki”. Ale za popularnością starterowych przestrzeni komercyjnych, tych „pysznych wypieków”, stoi kilka osób. Chcielibyśmy dzisiaj przedstawić tę niezwykłą ekipę – tych, którzy przestrzeń komercyjną, te „gorące bułeczki” prezentują Klientom i wynajmują z takim sukcesem.

Zatem skoro o kulinariach mowa – jakie są te niezawodne przepisy i sprawdzone sposoby na „wypieki”. Chcecie poznać przepis na nasze pyszne komercyjne przestrzenie?
Oto i on.

Składniki:

– atrakcyjna powierzchnia biurowa – formujemy według potrzeb

– niezawodne zaplecze administracyjne – we właściwych proporcjach

– elastyczność we współpracy – to składnik, którego nigdy za wiele

– możliwość korzystania z sal konferencyjnych, kuchni, zabezpieczeń, ochrony, internetu i wielu drobnych udogodnień – te „składniki” nadają niesamowitego „smaczku”!

– cukier? Koniecznie! „Słodka” obsługa jest u nas w standardzie!

Wykonanie:

Dokładnie mieszamy wszystkie wyżej wymienione składniki,  uruchamiamy wyobraźnię i formujemy ciasto. Proporcje? Według uznania. Nasi ludzie dobrze znają swoją ofertę, a zazwyczaj pieką na specjalne zamówienia. Wtedy zmieniają proporcje składników czy kolorystykę lukrowych zdobień. Szereg „dodatków” jakie Starter ma do zaoferowania sprawi, że nie będzie to zwykła powierzchnia! Jak tylko Klient sobie życzy.

Oto nasi ludzie:

Michał. Zna wszystkie przepisy na „gorące bułeczki”. Gordon Ramsey uczył się od niego fachu, a Jamie Olivier… powagi.

Michał Zaraś. Lease Manager. Szef oferty komercyjnej Startera. Negocjuje warunki z Klientami, na bieżąco kształtuje ofertę i… nie ustaje w podpisywaniu umów najmu. Prywatnie: fan sportu (wielu dyscyplin), trenował i uprawia koszykówkę, boks, piłkę nożną, pływanie – ratownik. Mistrz Ciętej Riposty.

Kasia. W naszej boulangerie: Catherine. To właśnie ona wita Klientów i sprawia, że z nami zostają. Sprawia też, że do nas wracają. Z innych „piekarni”.

Katarzyna Best. Obsługa Klienta. Kilka lat temu – dobrze rokująca stażystka. Dzisiaj pracownik działu opiekującego się Klientami Startera i asystentka działu komercyjnego. Osoba nienagannie promienna, optymistyczna i towarzyska.

Również: Kasia. W naszej boulangerie: również Catherine. Trzyma rękę na pulsie wszelkich „wypieków” (również tych „gorących”) i nadzoruje realizację wszystkich przepisów.

Katarzyna Mikucińska. Odpowiedzialna za wszystkie sprawy administracyjne. Klub Borussia Dortmund powinien się w końcu dowiedzieć, że ma taką wierną fankę. Kasia wraz z mężem, również fanem BD, wychowuje kolejne pokolenie fanów – małego Kubusia. 

Również Michał. W naszej boulangerie: również Michael. Do naszych przepisów dodaje tajemnicze składniki i posiada klucze do każdego pomieszczenia. Człowiek, który wie.

Michał Kwas. Centrum Konferencyjno – Szkoleniowe. Czyli Człowiek Trzeciego Sektora: kultura, edukacja, podwórka. Daje z siebie wszystko, aż do krwi  – bo jest krwiodawcą. Kino- i kabaretomaniak, co widać i słychać. Od niedawna oficjalnie obywatel Gdańska.

Przestrzeń komercyjna Startera: z dostępnych w maju br. ponad 900m2 na dzień publikacji tego wpisu możemy zaoferować jedynie niespełna 280m2, które „formujemy” i „pieczemy” według życzenia Klienta. Bardziej wypieczone? Małe? Większe? Nie ma problemu!

Elastyczność i jakość obsługi to dwie najczęściej podkreślane przez Klientów komercyjnych cechy oferty Startera.

Szczegóły i aktualności zawsze na naszej stronie: starterbiz.pl 

*boulangerie = piekarnia [fr]

.