Odcinek 30, czyli kto nie ryzykuje ten nie wygrywa!

Dodano: Paź 18 2013 Autor: Avena Admin

Kreatywne 100 palców vs rynek

Komu nie zdarzyło się marzyć choć raz o założeniu własnej działalności gospodarczej. Nie raz pewnie projektowaliście w myślach niekonwencjonalny produkt, obmyślaliście strategię biznesową czy też planowaliście w szczegółach nową usługę na rynku. Niejednokrotnie wyobrażając sobie jednocześnie siebie jako szefa stojącego na czele przeniesionego już do świata realnego własnego wymarzonego  biznesu. Czemu te wszystkie koncepcje, plany nie ujrzały nigdy światła dziennego? Wydaje się nam, że pomysł jest niedostatecznie dobry, przekładamy jego realizację na później, nie wierzymy w siebie ani nie doceniamy siły naszej kreatywności i najzwyczajniej w świecie boimy się zaryzykować. Brzmi znajomo? A przecież idea, która zrodziła się w naszej głowie, póki nie spróbujemy jej skonfrontować z rzeczywistością na zawsze pozostanie jedynie w sferze marzeń i to tych niespełnionych.

Taką rękawicę rzuconą przez rynek podniosło 14 uzdolnionych manualnie i kreatywnych pięćdziesięciolatków, którzy wzięli udział w projekcie Pomorska Fabryka Designu realizowanego przez Inkubator Starter i Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku.  Jego celem jest aktywizacja tej grupy wiekowej zagrożonej wysokim bezrobociem. Zaczęło się właśnie od marzeń i chęci robienia w życiu tego co się lubi. Kolejno uczestnicy przeszli  cykl szkoleń , a postęp artystyczny pilotowały projektantki: Megi Malinowska (grupa projektowa Tabanda), Marta Flisykowska (ASP w Gdańsku) i Justyna Apolinarzak (ASP w Łodzi).  W rezultacie powstała nowa marka sklepu internetowego www.100palcow.com z produktami designerskimi będącymi odzwierciedleniem wieloletniej pasji uczestników, talentu i nieprzeciętnej pomysłowości zarówno w zakresie wykonania, użytej technologii i materiałów.

Uczestnicy projektu udowodnili, że biznes po pięćdziesiątce jest możliwy, a bariera technologiczna do pokonania. Czternaście dojrzałych designerów rozpoczęło oficjalnie swoją przygodę z e-commerce z dniem 10 października wraz z oficjalnym otwarciem platformy 100palców, które zainaugurowało spotkanie prasowe w Starterze. Można było spotkać się z uczestnikami projektu i zobaczyć na żywo designerskie rękodzieło, które będzie sprzedawane w sklepie. Nie obyło się bez emocji i wzruszeń, ciepłych słów motywacji i gratulacji, po kilku miesiącach ciężkiej pracy cel został osiągnięty – 100palców wystartowało!  W tym samym dniu ruszył również punkt sprzedaży  w Galerii Bałtyckiej, gdzie udaliśmy się prosto po otwarciu. Wersję mobilną stoiska zaprojektowała trójmiejska grupa TABANDA.  Jak dotąd  100palców było obecne  na Wystawie Polskiego Dizajnu „Produkt Polski” w Galerii Bałtyckiej (10-20.10.13), na tym jednak nie poprzestaniemy  i już planujemy kolejne miejsca, w których się pojawimy.  Spotkanie prasowe zaowocowało zaproszeniem do porannej odsłony Panoramy, tutaj możecie posłuchać efektów http://www.tvp.pl/gdansk/informacja/panorama/wideo/11102013-0730/12672285 (od 10 min 42 sek).  Na otwarciu pojawił się również Michał Nowakowski, przeczytajcie o marce 100palców widzianej oczyma blogera na http://www.robmydobrze.pl/100palcow/ .

Wszystko wskazuje na to, że jednak kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa.

Wypatrujcie 100palców na horyzoncie i śledźcie nas na fanpage’u https://www.facebook.com/100palcow