Odcinek 32, czyli Technologie? Warum nicht!

Dodano: Paź 30 2013 Autor: Avena Admin

Co wychodzi z połączenia trzech grup młodzieży z trzech różnych krajów oraz firm technologicznych z wyzwaniem i odrobiną współzawodnictwa? Tak właśnie doszła do skutku pierwsza z trzech olimpiad technologicznych organizowanych w ramach międzynarodowej inicjatywy zwanej „SoBaTo – Southern Baltic Tecnolimpics”.

header22

Jak to się stało? Niemieckie firmy technologiczne miały problem… Napływało do nich dużo aplikacji na stanowiska pracy ze strony młodych ludzi, niestety niewiele z nich spełniało oczekiwania pracodawców. Pytanie brzmiał: jak dotrzeć do tych najlepszych i zainteresowanych technologiami? Jak to czasem bywa z systemem edukacji – nie reaguje on na potrzeby pracodawców odpowiednio szybko. Wtedy właśnie czas wziąć sprawy w swoje ręce i tak postanowili zrobić nasi przedsiębiorcy z Niemiec. Razem z Centrum Technologiczno – Naukowym w Schwerin oraz ATI Westmecklenburg wymyślili „TechOlympiady” – grę weryfikującą wiedzę i umiejętności uczniów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Niemczech zadziałało! Młodzież przekonała się, że ich zajawki na technologie, z którymi nie zawsze miały co zrobić w szkolnych strukturach są doceniane przez przedsiębiorców. Ci drudzy nawiązywali kontakt z potencjalnymi pracownikami, mając dostęp do całych zastępów technologicznych geniuszy. Postanowiono podzielić się tą receptą na sukces z innymi krajami i tak Starter stał się partnerem inicjatywy, która pomysł Technolimpiad ma zaimplementować na polskim i duńskim gruncie, a później.. drżyj cała Europo: technologiczni maniacy nadchodzą. Wszystko to przy wsparciu programu Południowy Bałtyk.

Jak to wygląda? Dzieciaki mają przed sobą dzień pełen emocji i rywalizacji. Przechodząc od stacji do stacji wykonują najróżniejszego rodzaju zadania dane im przez firmy technologiczne: konstruują most, produkują prąd z ziemniaka, konwertują kody binarne, rozwiązują zagadki logiczne oraz weryfikują swoją wiedzę z zakresu fizyki i matematyki. Młodzież pracuje indywidualnie i w grupach, wchodzi na szczyty kreatywności aby znaleźć właściwie rozwiązania a przy tym wszystkim fantastycznie się bawi w międzynarodowym gronie. Najlepsi zostają nagrodzeni, a w przyszłości mają szansę na staż bądź zatrudnienie w jednej z firm technologicznych.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pojechaliśmy, zobaczyliśmy, zagraliśmy i zdobyliśmy! Nasza trójmiejska młodzież spisała się na medal! Dali z siebie wszystko. Gratulujemy Bartoszowi Narlochowi z Gdańskiego Liceum Autonomicznego, który zdobył najlepszy wynik w teście wiedzy.

Kolejna okazja na spotkanie z Technoloimpiadami już 15 marca w Starterze! W roli rozdających zadania: między innymi firmy partnerskie projektu: RoBoNet i Flextronics.

Strona projektu: www.sobato.eu

Kategoria: SoBaTo