Odcinek 33, czyli Smart Things – pieśń przyszłości czy już rzeczywistość?

Dodano: Lis 07 2013 Autor: Avena Admin

Podczas wrześniowego spotkania networkingowego Creative Morning, wspólnie z Marcinem Zarembą zastanawialiśmy się, czy to my kontrolujemy smartfony, czy to one kontrolują nas? Może się wydawać, że to są zagadnienia przyszłości, ale czy na pewno? Inteligentne rozwiązania już zaczynają nas otaczać i pomagają nam w codziennym życiu. Jest to ostatnio bardzo popularny trend, nic więc dziwnego, że w tym obszarze rozwija się wiele startupów.

estimotePrzykładem może być krakowski Estimote, który ma zamiar zmienić branżę handlową i obecnie uczestniczy w programie YCombinator w Dolinie Krzemowej. Rozwijana przez zespół technologia, dzięki małym bezprzewodowym sensorom z jednej strony pozwala sklepom na szczegółową analizę klientów i ich potrzeb, a z drugiej wspomaga klientów w podejmowaniu decyzji zakupowych poprzez wyświetlanie na smartfonie szczegółów produktu lub wskazywanie, w którym części sklepu dokładnie się on znajduje. Co więcej technologia ta umożliwia także zamawianie odpowiednich ubrań do przymierzalni, czy płacenie bez czekania w kolejce do kasy.

jakdojadeEstimote to jednak nie jedyny smart thing na polskim rynku. Takie produkty zyskują coraz większą popularność. Miedzy innymi znana wszystkim aplikacja Jakdojade.pl czy wielokrotnie nagradzany Yanosik, który został firmą roku w konkursie Internet2k13.yanosik-logo

Dla niewtajemniczonych nominacja została przyznana „za przygotowanie aplikacji, która uczyniła ze smartfona realną tarczę obronną w nierównej walce pomiędzy kierowcami, którzy szanują przepisy, a fotoradarami które nie szanują zdrowego rozsądku kierowców.”

Mamy zatem kolejne rozwiązania, które w prosty sposób, z jednej strony ułatwiają nam szybkie przemieszczanie i omijanie pojawiających się niedogodności, a z drugiej pozwalają zapoznać się z miejscami na drodze, gdzie szczególnie musimy zwrócić uwagę  nawet na minimalne przekraczanie prędkości.

Patrząc na powyższe przypadki można pomyśleć: „no tak, ale to już duże firmy, z potężnym budżetem, zaawansowaną technologią”. Może i tak,  ale Smart Things to także (jeśli nie przede wszystkim) umiejętne wykorzystanie istniejących już technologii w inny, innowacyjny sposób. I tutaj ze świeżym przykładem już śpieszą nam licealiści: Michał Gumiela i Rafał Kozik, którzy dotarli do finału praskiego konkursu EU Contest for Young Scientists. A co zrobili? Przygotowali aplikację, która dzięki wbudowanej w smartfonie kamerce potrafi wykryć promieniowanie rentgenowskie!

eucys

Fot.: Magdalena Jezierska/Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Kto by pomyślał, że niemal każdy z nas nosi przy sobie licznik Geigera!? 

Na koniec jeszcze jeden przykład. Z górnej półki, aczkolwiek jeszcze niedawno w fazie pomysłu  czyli urządzenie, nomen omen,  o nazwie z dzisiejszego wpisu –Smart Things. Produkt „kombajn”– dzięki połączeniu smartfona i kilku urządzeń możemy zarządzać całym domem, będąc nawet na drugim końcu świata. O potencjale tego pomysłu (i całego kierunku Smart Things),świadczyć może chociażby zbiórka funduszy na jego realizację przeprowadzona na Kickstarterze. Przy oszacowanych 250.000$  potrzebnych na start zebrano ponad 1.200.000$ ! smartt

fot: http://www.kickstarter.com/projects/smartthings/smartthings-make-your-world-smarter

Świat się zmienia i pędzi do przodu. A my oraz nasze wrodzone dążenie do ułatwienia sobie życia, razem z nim. Urządzenia czy aplikacje pozwalające oszczędzić nam czas, zmniejszyć koszty, zwiększyć bezpieczeństwo czy wspierające rozwój nas samych lub naszych biznesów będą z pewnością przez długi czas tematem na topie. Warto więc zainteresować się tym trendem wcześniej, by nie zostać w tyle.

Na koniec informacja dla tych, których wciągnął temat. Na zakończenie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Starterze 3- dniowy Startup Sprint Smart Things. Czyli gratka dla tych, którzy mają pomysł na inteligentne rozwiązanie lub chcieliby pomóc taki produkt tworzyć (programiści, graficy czy marketingowcy).

Wśród mentorów m.in: Jakub Pawelczak – IVONA Software, Rafał Janik – Thinkmedia, Radosław Zdunek – Toucan Systems, Agnieszka Kasprzyk -AK Business Coach, Bartosz Burek – CITY-NAV (Jakdojade.pl)

Więcej na: www.smartthings.startupsprint.org

FB CoverSerdecznie zapraszamy!

 

 

Kategoria: Startup Sprint