Przyszłość jest teraz! Zakończyła się konferencja edukacyjna BeZee

Dodano: Lis 16 2016 Autor: Personal PR

300 uczestników, 12 prelekcji i nowoczesne spojrzenia na edukację! W Europejskim Centrum Solidarności, 15 listopada, odbyła się konferencja BeZee organizowana przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Miasto Gdańsk. Już po raz drugi światowi eksperci zainspirowali uczestników do podążania za Generacją Z!

malgorzata-jasnoch_ceo-startera

BeZee to międzynarodowa konferencja dedykowana nauczycielom, młodzieży, trenerom i startupom. To jedyne w Polsce wydarzenie, na którym międzynarodowi eksperci prezentują trendy w edukacji i rozwiązania technologiczne zmieniające oblicze typowej lekcji szkolnej.

Nie bój się zmian

Dzisiejsi uczniowie reprezentują Pokolenie Z (osoby urodzone po 1990 roku). Prelegenci w pierwszej części BeZee podkreślali, że edukator powinien je poznać i wyjść mu naprzeciw.

Pierwszy prelegent – Przemysław Staroń (psycholog i kulturoznawca, wykładowca SWPS) pokazał, jak tego dokonuje każdego dnia. Komunikuje się z uczniami poprzez media społecznościowe, w tym Snapchata, czyli aplikację do przesyłania zdjęć, niezwykle popularną wśród nastolatków.

– Tylko nauczanie praktyczne ma sens, warto sięgać po narzędzia, którymi komunikujemy się na co dzień – przekonywał Przemysław Staroń, prezentując publiczności „filosnapy”, czyli zdjęcia inspirowane lekcjami filozofii, które uczniowie przesyłają mu poprzez Snapchata niemal 24 godziny na dobę:

Następne Marek Przystaś z Akademii Duckie Deck podkreślał, że edukacja musi być połączona z pasją, inaczej uczniowie szybką zniechęcą się do codziennej pracy. Opowiedział o rozwijanych przez Akademię warsztatach edukacyjnych, które przypominają cyrk, gdyż można je zorganizować w dowolnym miejscu i mają także charakter rozrywkowy:

–  Chcemy sprawić, żeby edukacja była zabawna – tłumaczył Marek Przystaś.

Za to kolejna prelegentka, Jolanta Gałecka z Young Digital Planet, mówiła o tym, że edukatorzy muszą inicjować zmiany nawyków w nauczaniu. A edukacja powinna być oparta na wywoływaniu wśród młodych ludzi ciekawości:

–  Ciekawość polega na zadawaniu pytań – mówiła Jolanta Gałecka. – Jednak oceny mogą zabić ciekawość – dodała.

Następnie Joanna Grandzicka, wiceprezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, pokazała, jak gdański inkubator dodaje przedsiębiorczych skrzydeł nie tylko startupom, ale także dzieciom, młodzieży i nauczycielom. W projektach, takich jak: kod.Starter();, Lekcje Przedsiębiorczości czy Gdańsk Business Week osoby już od 10. roku życia spotykają się z ludźmi biznesu, aby bezpośrednio od nich uczyć się przedsiębiorczości:

– Wokół STARTERA wytworzyła się społeczność edukacyjna. Uczniowie w praktyce poznają życie przedsiębiorcy, a nauczyciele szkolą się, aby z lepszą skutecznością docierać do uczniów – opowiadała Joanna Grandzicka.

Sporo pozytywnej energii przekazał uczestnikom także Richard Spencer, wykładowca z Wielkiej Brytanii, wyróżniony Orderem Imperium Brytyjskiego w uznaniu zasług na rzecz Nauki. Stosuje on zajęcia ruchowe w nauce biologii. Swoją innowacyjną metodę zaprezentował podczas prelekcji. Zachęcił 300 osób, zgromadzonych w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, do wspólnego tańca, który jednocześnie uczył działania kodu DNA! Ponadto, Richard Spencer przedstawił badania przeprowadzone wśród studentów, z których wynikało, że dla nich najważniejszym elementem dobrej edukacji jest różnorodność.

beze2016

Technologie to nie przyszłość a teraźniejszość w edukacji

Kolejny blok tematyczny był poświęcony konkretnym narzędziom, dzięki którym można zmieniać oblicze lekcji. Na scenie zaprezentowały się polskie startupy, które rozwijają platformy i aplikacje wspierające uczniów i nauczycieli. W tym gronie znalazły się firmy: Arbuzz, Brainly, Doji, Squla, Photon, Tablaboo. Dodatkowo w strefie wystawienniczej zaprezentowały się: Big Ant Farm i Nuadu.

Następnie na scenie pojawił się Krzysztof Jaworski z organizacji Mistrzowie Kodowania, który mówił o tym, że programować powinien każdy. Przekonywał, że dzieci nie tylko uczą się kodowania, ale także mogą tworzyć własne języki programowania:

– Dajmy dzieciom przestrzeń, poczucie bezpieczeństwa, a ich kreatywność się wyzwoli – tłumaczył Krzysztof Jaworski.

Kamila Sidor, CEO Geek Girl Carrots, zachęcała nauczycieli do odpowiedzenia sobie na pytanie, jakie są ich lęki i obawy. Ponadto, pokazała, że programowanie to nie tylko pisanie kodu, ale także wspólne rozwiązywanie problemów  w grupie.

Część BeZee, poświęconą nowym technologiom, zakończyło wystąpienie Jakub Ryfa z Doji, który udowodnił, że warto tworzyć gry edukacyjne, choć nie jest to proste zadanie, gdyż gry edukacyjne kojarzą się z nudą:

–  Dlatego gry edukacyjne powinny być wzorowane na rozrywkowych – zapewniał Jakub Ryfa.

W III bloku tematycznym konferencji goście poruszyli m.in. temat nauki przedsiębiorczości, a także ostatecznie odpowiedzieli sobie na pytanie – jaka jest Generacja Z.

Essi Lehtovaara z Finlandii opowiedziała o programie edukacyjnym Me & My City, który pozwala fińskiej młodzieży zarządzać przedsiębiorstwem. A przez to poznać od strony praktycznej los przedsiębiorcy – od aspektów takich jak: zakładanie firmy po płacenie podatków.

– Fiński system edukacyjny oparty jest na zaufaniu i wspólnej odpowiedzialności. Tutaj każdy uczeń jest równy – opowiadała Essi Lehtovaara.

Następnie o zarządzaniu pieniędzmi opowiedziała Dominika Nawrocka, autorka bloga „Kobieta i pieniądze”, która przekonywała uczestników, by w domu pieniądze nie były tematem tabu, a dzieci dostawały kieszonkowe:

– Lepiej rozpocząć naukę zarządzania pieniędzmi w wieku 6 lat niż w wieku 24 lat, po skończeniu studiów – tłumaczyła Dominika Nawrocka.

Kolejna mówczyni to, podobnie jak Richard Spencer, laureatka prestiżowej nagrody Teacher Prize Awards. Maarit Rossi jest doświadczoną nauczycielką matematyki oraz autorką licznych podręczników. Opowiedziała o prostych sposobach na przyjemną naukę matematyki, które pokażą dzieciom, że matematyka jest i zawsze będzie im potrzebna. Jednym z proponowanych zadań było zrobienie, w ramach lekcji, w grupach przemyślanych zakupów za ustaloną kwotę. Dzięki temu dzieci uczą się zarządzać pieniędzmi i stosują obliczenia, aby kupić właściwą liczbę produktów za ustaloną kwotę.

Podsumowaniem BeZee była prelekcja Doroty Porażki (DORADCA Consultants Ltd) o Generacji Z. Ekspertka pokazała, że choć młodzi ludzie nie rozstają się z telefonem, dbają w większym stopniu o swoją anonimowość niż poprzednie pokolenie. Warte uwagi było także stwierdzenie, że największy wpływ na Generację Z nie wywołują rodzice, nauczyciele czy celebryci, ale przede wszystkim Youtuberzy.

– Generacji Z nie można się bać, trzeba ją wysłuchać i podążać za nią, a nawet wychodzić jej naprzeciw dzięki nowym technologiom i sposobom komunikacji. Nie bójmy się generacji Z, nie bójmy się zmian w edukacji, we wspólnym gronie są one możliwe. Duża frekwencja na BeZee pokazuje, że w Polsce są nauczyciele z pasją, którzy chcą zmieniać szkoły. Już za rok zapraszamy do Gdańska na kolejną edycję wydarzenia. Ponownie prelegenci zaprezentują  trendy i rozwiązania, które można od razu wdrażać podczas zajęć lekcyjnych bądź skłonią do refleksji o potrzebie zmian – zapowiada Kinga Kuczyńska, managerka STARTERA.

Więcej informacji o tegorocznej edycji BeZee można znaleźć na stronie: www.bezee.pl. Wydarzenie organizowane jest przez Miasto Gdańsk i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

Kategoria: BeZee Tags: , , ,