Rok globalnych inspiracji – mijają 4. urodziny gdańskiego STARTERA

Dodano: Mar 01 2016 Autor: Personal PR

365 dni, ponad 150 wydarzeń i 10 tysięcy gości. To bilans, zakończonego w styczniu, czwartego roku intensywnych działań Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. W tym czasie, oprócz znanych projektów rozwijających przedsiębiorczość, powstały nowe inicjatywy, które szybko wrosły w innowacyjną tkankę miasta.

Rakiety sukcesu

2015 rok to czas kolejnych imponujących dokonań firm ze STARTERA. Everytap – aplikacja, która podbiła Trójmiasto, szturmem zdobywa resztę kraju – i nie tylko – także rozwija się globalnie w odległej Gwatemali. Ponadto zyskała nowego inwestora ­– TVN Ventures, które nabyło 40 proc. udziałów w spółce.

Szybko uznanie zdobyli także uczestnicy Starter Rocket, jednego z nielicznych programów akceleracyjnych w Polsce umożliwiających startupom szkolenia ze światowymi ekspertami. dr Poket, finalista pierwszej edycji, dostał się do Plug and Play Technology Center – jednego z najlepszych na świecie akceleratorów, który znajduje się w Dolinie Krzemowej. StructView – kolejny finalista projektu – rozszerzył działalność na rynek skandynawski, został także nominowany do prestiżowego plebiscytu „Pomorskie Sztormy 2015” w kategorii „Młoda Firma Roku”. Dobrze rokują startupy, biorące udział w obecnej turze Starter Rocket, np. HospiCare, tworzące aplikację dla rodzin i lekarzy pacjentów hospicjum. W tym roku finaliści programu otrzymają szansę prezentacji na infoShare Startup Zone organizowanym przez STARTER i Fundację infoShare. Podczas wydarzenia odbędą się targi Startup Expo oraz największy w Europie Środkowo-Wschodniej konkurs dla innowacyjnych przedsiębiorców (Startup Contest), do którego w zeszłym roku zgłosiło się prawie 160 firm z niemal 20 krajów i 5 kontynentów. Projekty, takie jak: Starter Rocket czy infoShare Startup Zone są częścią STARTER UP – wachlarza STARTEROWYCH działań wspierających młode firmy w rozwoju.

Startup Expo

To nie koniec sukcesów młodych przedsiębiorców wspieranych przez STARTER. W 2015 roku do 13. edycji „Go Creative. Biznes na Start”, projektu finansowanego ze środków miasta Gdańsk, zgłosiło się 107 twórców kreatywnych pomysłów, najwięcej w historii projektu. W ramach tego programu otrzymują oni na początek zawodowej drogi merytoryczne wsparcie od ekspertów STARTERA i dofinansowanie od Miasta Gdańsk. Najlepsi z nich otworzyli biznesy i dynamicznie je rozwijają. Kamila Chyła, uczestnicząca w zeszłorocznej edycji, stworzyła firmę IKIMASA.  Pomaga kobietom w rozwijaniu pomysłów, organizując warsztaty i pisząc inspirującego bloga. Za to Małgorzata Wasik – uczestniczka „Go Creative” w 2014 roku – otworzyła w zeszłym roku pracownie emwudesign. Projektuje ubrania, prezentując swoje kreacje na licznych pokazach mody.

Na stałe do kalendarza biznesowych wydarzeń Trójmiasta weszły także inicjatywy, takie jak: Creative Morning, Social Media Show czy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, które przyciągnęły w sumie do STARTERA 2700 osób. Wraz z „Go Creative. Biznes na Start” należą one do grupy projektów STARTER GO ułatwiających nawiązanie kontaktów i rozpoczęcie biznesu w Gdańsku.

Powiew innowacji

2015 rok to również czas nowych inicjatyw znacząco wpływających na lokalną społeczność. STARTER, we współpracy z firmą Alfabeat, stworzył w gdańskim Wrzeszczu Clipster – prawdopodobnie jedyne miejsce w Europie łączące coworking z mieszkaniem, umożliwiające dzięki szerokiemu gronu mentorów, rozwój osobisty i firmy w otwartym i wspierającym przedsiębiorczość Gdańsku. Ponadto, w okresie letnim Clipster otworzy swe podwoje dla cyfrowych nomadów, czyli osób, które prowadząc firmy zdalnie podróżują po ciekawych miejscach na świecie.

Clipsterzy_Piotr Białobrzeski, Grzegorz Wons

Także sama siedziba Inkubatora zyskała nowy wymiar. Odnowiony został coworking – serce STARTERA – skupiające freelancerów i twórcze osoby. To pomieszczenie w jeszcze większym stopniu sprzyja kreatywnym działaniom i nawiązywaniu kontaktów. W budynku powstało także niepubliczne przedszkole „Little Harvard” skupiające najmłodszych innowatorów. W ciągu 4 lat, z kreatywnej i twórczej dla startupów przestrzeni Inkubatora, składającej się z biur, coworkingu i wirtualnych siedzib, skorzystało w sumie już prawie 450 firm i freelancerów. Dzięki powstawaniu nowych firm w STARTERZE i ciągłym rozwoju już istniejących, tylko w zeszłym roku pojawiło się prawie 100 nowych miejsc pracy w przestrzeni Inkubatora.

– STARTER to miejsce, w którym chcemy rozpalać iskrę przedsiębiorczości – mówi Małgorzata Jasnoch, CEO STARTERA. – Skupiamy się na działaniach skierowanych do osób w każdym wieku. Tworzymy programy nie tylko dla startupów czy osób, które chcą założyć działalność. Myślimy także m.in. o uczennicach i uczniach, którzy biorąc udział w naszych projektach, kształtują postawę proprzedsiębiorczą. To oni w przyszłości będą współtworzyć globalną scenę startupową.

W pogoni za przedsiębiorczością

Zakup szafek przez gimnazjalistów czy projekt aplikacji pomagającej w odrabianiu zadań domowych stworzony przez młodzież to tylko kilka z licznych efektów „Lekcji przedsiębiorczości” z portfolio STARTER PLAY. Współtworzone z Miastem Gdańsk, „Lekcje” proponują zajęcia wykorzystujące gamifikację, pozytywnie wpływające na motywację uczniów do nauki. W zeszłym roku ponad 320 młodych ludzi wzięło udział w programie. Ponadto uczniowie zdobywali praktyczną wiedzę, spotykając się z przedsiębiorcami w ramach projektu „In Business” W zeszłym roku z tej okazji STARTER odwiedziło ponad 1700 reprezentantów gdańskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jednak nie tylko uczniowie korzystają z projektów STARTERA. Inkubator szkoli i spotyka się także z edukatorami. W spotkaniach EDU Generator, inspirujących do szukania nowoczesnych rozwiązań w edukacji, wzięło udział w tym roku 420 osób.

Wspólnie z Miastem Gdańsk STARTER zorganizował I edycję międzynarodowej konferencję BeZee o trendach w edukacji, która zgromadziła ponad 300 nauczycieli z całej Polski i kilkudziesięciu światowych mówców, w tym Petera Vesterbacka, twórcę gry Angry Birds. Uczestnicy zapoznali się z możliwościami, jakie dają nowe technologie w nauczaniu. Ponadto, wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę w specjalnej strefie social media cieszącej się sporym zainteresowaniem. To w niej edukatorzy publikowali pierwsze tweety i wypróbowali Snapchata.

_MG_3500

Nowym wydarzeniem była również konferencja AnalyticsConf organizowana przez Microsoft i STARTER, na którą przybyło ponad 150 specjalistów IT z całej Polski. Pierwszy raz w STARTERZE odbyło się także Alfa School współtworzone ze SpeedUp Group i Dentons. W ramach wydarzenia naukowcy spotkali się z inwestorami i mieli szansę na nawiązanie niezbędnych dla rozwoju ich projektów kontaktów biznesowych. STARTER poprzez tego typu inicjatywy wspiera specjalistyczne grupy, takie jak środowisko naukowe, które również potrzebuje wsparcia biznesowego i wiedzy z zakresu networkingu czy relacji z inwestorami.

Nie zwalniając tempa

– Z tegorocznych projektów STARTERA skorzystało ponad 10 tysięcy osób. Dodatkowo 6 tysięcy wzięło udział w wydarzeniach organizowanych przez naszych partnerów i klientów w centrum konferencyjnym. To dowód na to, że STARTER jest ważnym punktem na mapie europejskich innowacji. Nieustannie powiększamy grono realizatorów projektów, jak i ich odbiorców, aby w jeszcze większym stopniu angażować nie tylko trójmiejskich, ale ogólnopolskich i zagranicznych innowatorów – podkreśla Małgorzata Jasnoch.

Kategoria: STARTER Tags: , ,