Rusza program wsparcia dla firm z Pomorza, które chcą postawić na eksport

Dodano: Sie 10 2017 Autor: admin

Seminaria, spotkania z ekspertami, opieka brokera eksportowego, możliwość pozyskania finansowania od inwestora czy wyjazdu na misję gospodarczą. To możliwości, które daje nowy program wsparcia skierowany do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, w tym startupów, z województwa pomorskiego, organizowany przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. „USA & China Gate”, realizowany w ramach programu „Pomorski Broker Eksportowy”, wesprze 10 wybranych firm. STARTER przyjmuje zgłoszenia do 25 sierpnia poprzez stronę: www.starterrocket.co.

starter_wydarzenie

Z raportu firmy doradczej PwC wynika, że w 2015 roku tylko około 18% firm z województwa pomorskiego prowadziło działalność eksportową. W celu rozwoju potencjału regionu ponad rok temu przygotowany został projekt Pomorski Broker Eksportowy, którego liderem jest Agencja Rozwoju Pomorza. Projekt rozwija także STARTER, organizując m.in. „USA & China Gate” – ekspercki program seminariów podnoszący kompetencje eksportowe przede wszystkim technologicznych MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), w tym startupów:

– USA & China Gate to 5-tygodniowy program seminariów przygotowujących firmy do wyjścia na globalny rynek, a także możliwość pozyskania finansowania od inwestorów i szansa wyjazdu na dofinansowane w 85% zagraniczne targi i misje gospodarcze. Udział w projekcie jest bezpłatny. Nie ma drugiego programu w regionie, który w takim szerokim zakresie przygotowywałby firmy do wyjścia na zagraniczne rynki – tłumaczy Sara Miotk, koordynatorka USA & China Gate z ramienia Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Do programu zakwalifikuje się do 10 firm z województwa pomorskiego. Uczestnicy programu dodatkowo mają możliwość skorzystania z dedykowanej, komplementarnej do programu USA & China Gate, ścieżki doradztwa „Starter Rocket” mającej na celu przyspieszenie procesu komercjalizacji produktu lub usługi firm na rynkach zagranicznych.

Na zakwalifikowane firmy czekają m.in. seminaria dotyczące wystąpień publicznych, pozyskiwania funduszy, negocjacji czy marketingu. Przez ten czas będą także pod opieką brokerów eksportowych, z którymi przeanalizują warianty wejścia na zagraniczne rynki. Cykl spotkań zakończy uroczysty finał 28 października  w STARTERZE, na którym 10 firm zaprezentuje się przed inwestorami. Jednocześnie staną one przed szansą na pozyskanie funduszy.usa_china_gate

Rekrutacja do programu potrwa do 25 sierpnia. Program skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw, w tym startupów, które posiadają siedzibę lub główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terenie województwa pomorskiego. Przedstawiciele STARTERA i Pomorskiego Brokera Eksportowego wybiorą firmy, które wykażą się największym potencjałem eksportowym:

– Nasz program został stworzony z myślą o firmach, które planują wyjść na rynki zagraniczne i posiadają duży potencjał eksportowy. Oznacza to, że ich produkt lub usługa muszą być gotowe do komercjalizacji zagranicą, a udział w programie przygotuje ich do tego dużego kroku, jakim jest ekspansja na inne rynki – dodaje Magdalena Smolak, Startup Community Manager w STARTERZE.

Więcej informacji i zapisy dostępne na: www.starterrocket.co.