„Samotny Zdesperowany Bankrut, Czyli Co Cię Czeka Jak Założysz Startupa” – Creative Morning z Borysem Musielakiem.

Dodano: Cze 30 2014 Autor: Avena Admin

Brzmi groźnie? Może trochę, ale im więcej wiemy, tym lepiej możemy się przygotować na nieznane. Na poniedziałkowym, ostatnim przed wakacjami Creative Morning, gościliśmy Borysa Musielaka – twórcę firmy Filmaster oraz współtwórcę warszawskiego Reaktora, który na podstawie własnych doświadczeń związanych z zakładaniem startupu udzielił nam kilku dobrych rad.

DSCN3671

Pierwszy pomysł wcale nie jest najważniejszy.
Jest istotny, ale nie waży o całości projektu. Tak naprawdę najważniejsi jesteśmy my i ludzie, z którym będziemy pracować. Warto działać według koncepcji MVP (Minimum Viable Product) – stwórz mały produkt, który będzie wyposażony tylko w te cechy, które zapewnią dostarczenie głównej obietnicy Twojego startupu. Zdefiniuj korzyści, które chcesz zaoferować klientowi.

Wyjdź z domu.
Nie wiesz od czego zacząć? Nie znasz rynku? Networkuj i bywaj! Dzięki temu zorientujesz się w branży i zdobędziesz nowe kontakty, które prędzej czy później mogą okazać Ci się bardzo przydatne. Wyjdź z domu, opowiedz o swoich pomysłach innym. Im więcej ludzi dowie się o Twoich zamiarach, tym łatwiej będzie Ci znaleźć pomoc w pierwszym okresie działań.

DSCN3705

Not always sweet.
Przede wszystkim, musimy liczyć się z tym, że nie zawsze wszystko będzie szło po naszej myśli. Trzeba nastawić się na lepsze i gorsze okresy. Raz kasa jest, a raz jej nie będzie i na to trzeba się odpowiednio nastawić. Przygotuj się na fanaberie klienta, przeciągające się terminy i nagłe zmiany decyzji, które nie zawsze będą z korzyścią dla Ciebie i Twojego biznesu.

Bądź wytrwały.
Kiedy skończy Ci się kasa, „kopnie” Cię kolejny klient, przeżywasz kolejny dół i wszystko ma czarne barwy, nie poddawaj się! Zakładanie własnego startupu to niekończąca się sinusoida i raz jesteśmy pod wozem, innym razem zadowoleni pędzimy dalej. Zadawaj pytania, dowiaduj się i szukaj rozwiązań, a przekonasz się, że to tylko (kolejny) chwilowy kryzys. Zgłaszaj swój udział w konkursach, aplikuj do inkubatorów w całej Polsce, nawet jeśli nie planujesz przeprowadzki – próbuj, bo nigdy nie wiesz kto może wyciągnąć pomocną dłoń.

DSCN3658

Bądź otwarty.
Rozmawiaj z innymi, dziel się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami. Nie bój się prosić o pomoc, masz prawo nie wiedzieć. Tutaj studnią ogromnej wiedzy mogą okazać się mentorzy i doradcy – ludzie, którzy znają się na rzeczy, mają doświadczenie. Zainspiruj ich, powiedz co chcesz osiągnąć i… daj im kilka % udziałów za to, że Ci pomogli.

DSCN3688

Bądź charakterystyczny.
Wyróżnij się! Nieważne, czy postawisz na kolorowe ciuchy, znak rozpoznawczy, czy zadbasz o szczegół Twojego projektu, który będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. Chodzi o to, abyś został zapamiętany i kojarzony z konkretnym pomysłem,TWOIM pomysłem.

Masz pytania, nie mogłeś przyjść na spotkanie? Napisz na: borys@musielak.eu

DSCN3682

Ostatni Creative Morning przed wakacjami to także start programu akceleracyjnego Starter Rocket, którego uczestnicy, zaraz po Creative Morning, wzięli udział w warsztatach z teambuildingu. Poprowadził je Przemek Staroń (Centrum Rozwoju JUMP), którego mieliście okazje poznać podczas Startup Pirates.

Partnerem projektu Creative Morning jest ZKM Gdańsk. Patroni medialni: Mam Startup, my3miasto.pl.