W 2017 roku powstanie inkubator morski w Gdańsku

Dodano: Gru 05 2016 Autor: Personal PR

Startuje nowy projekt wsparcia dla startupów! Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, Zarząd Portu Gdańsk SA i Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego 25 listopada podpisali umowę o współpracy przy programie wsparcia startupów z branży morskiej. W wydarzeniu wzięli udział partnerzy, międzynarodowi eksperci oraz startupy, które zaprezentowały się przed uczestnikami, pokazując potencjał morskich innowacji w Polsce.

fot-zarzad-morskiego-portu-gdansk-sa_3

W piątek, 25 listopada, odbyła się oficjalna inauguracja prac nad koncepcją utworzenia inkubatora dla firm z branży portowo-logistycznej. Porozumienie o współpracy z inicjatywy STARTERA podpisali przedstawiciele Inkubatora, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

– Podpisane porozumienie jest efektem wielomiesięcznych rozmów na temat współpracy czołowych przedstawicieli przemysłu portowo-logistycznego w celu wsparcia młodych, innowacyjnych projektów – tłumaczy Alan Aleksandrowicz, Prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Inkubator skupi w Gdańsku młode firmy, które pod skrzydłami STARTERA, Portu Gdańsk i GARG będą rozwijać projekty rozwijające polski przemysł morski. Inkubator ruszy w pierwszym kwartale 2017 roku, obecnie partnerzy pracują nad szczegółami programu.

Przy okazji podpisania porozumienia odbyło się wydarzenie Maritime Startup w Gdańsku. Młodzi przedsiębiorcy przez kilka dni brali udział w szkoleniach i sesjach mentorskich, aby w piątek, 25 listopada, zaprezentować się przed ekspertami, w tym przedstawicielem globalnej firmy logistycznej Vopak i Dyrektorem jednego z najważniejszych europejskich akceleratorów morskich. Sponsorem Maritime Startup była firma Saur Neptun Gdańsk.

sng_tw_kolor

– W wydarzeniu wzięło udział 11 startupów z całego kraju. Polskie innowacje są cenione, potwierdza to chociażby fakt, że, na zaproszenie STARTERA, na prezentację rodzimych rozwiązań przyjechał Mare Straetmans, przedstawiciel najbardziej zaawansowanego technologicznie akceleratora morskiego w Europie – PORT XL. Czerpiemy inspiracje i wiedzę od najlepszych, a dla startupów udział w takich wydarzeniach jak Maritime Startup to doskonała okazja na zaprezentowanie się szerszemu gronu ekspertów – tłumaczy Małgorzata Jasnoch, Prezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Podczas wydarzenia startupy zaprezentowały rozwiązania, takie jak: monitoring wykrywania zagrożenia i bezpieczeństwa na morzu, system dostaw energii elektrycznej w oparciu o turbiny wiatrowe czy system do organizacji przetargów i kontroli cen. Zarząd Portu Gdańsk SA wyróżnił spośród uczestników startup AutoDron, rozwijający drona do pomiaru barymetrycznego, proponując możliwość testowania produktu w przestrzeni portu. A to nie koniec wsparcia, które planuje zaoferować Zarząd Portu Gdańsk SA:

– Z radością będziemy nie tylko śledzić młode startupy z branży, ale także wspierać te, które mogą realnie odpowiadać przede wszystkim na potrzeby Zarządu Portu w Gdańsku jak również firm zlokalizowanych na jego terenie. Prezentacje podczas piątkowego wydarzenia pokazały ogromny potencjał startupowy, który warto wspólnie wykorzystać – mówi Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

fot-zarzad-morskiego-portu-gdansk-sa_3-2

Informacje na temat projektu można śledzić na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych twórców projektu: Inkubatora STARTER, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Fot. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA

Kategoria: Inkubator morski