Wszyscy Creative, Go po Biznes, Start!

Dodano: Maj 21 2014 Autor: Avena Admin

Finaliści "Go Creative. Biznes na Start." 2014
Już w samym progu wejścia do STARTERA wiem, że będą działy się tutaj ekscytujące rzeczy. Mimo to, że jest piątek 16 maja i dochodzi godzina 17:00, nikt nie zamierza opuszczać tego miejsca. Wręcz przeciwnie, gwar i podniecenie towarzyszą mi od samego progu, a atmosfera kipi od emocji. Zostaję zaproszona do pomieszczenia, w którym czekają rzędy poustawianych równo krzeseł dla publiczności, zestaw do prezentacji dla uczestników i stół przy którym zasiądzie jury. Za chwilę rozpocznie się wielki finał II odsłony „Go Creative. Biznes na Start” – projektu organizowanego przy wsparciu Miasta Gdańska i Gdańskiego Centrum Obsługi Przedsiębiorców.

GC1

Po kilku minutach sala wypełnia się już po brzegi, a prowadzący finał – Piotr Bucki wita serdecznie jury, w którym zasiadają Małgorzata Jasnoch – CEO Inkubatora STARTER, Izabela Kielusiak – doradczyni biznesowa, Robert Kowalczyk – ubiegłoroczny zwycięzca „Go Creative. Biznes na Start” i jeden z właścicieli AEON Form, a także Łukasz Olechnowicz – Prezes Zarządu Volanto Sp. z o.o.

GC4

Pięć karteczek, które leżą w wiklinowym koszyku, kryje nazwiska finalistów. Każdy z nich będzie miał 3 minuty, aby zaprezentować swój pomysł na biznes i przekonać do siebie jury konkursu, które będzie zadawało pytania dotyczące poszczególnych projektów. Nikt nie chce już dłużej czekać w niepewności, oto lista 5 finalistów:

1. Irmina Knapik
2. Joanna Bielenica
3. Lucyna Drabczyńska
4. Katarzyna Gendek
5. Tomasz Rola

Irmina Knapik

Revelation Design. Welcome Home, Love Jesus, Love People.
Jako pierwsza prezentuje Irmina Knapik, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Irmina jako osoba wierząca, znalazła przestrzeń dla swojej twórczości we wnętrzach sakralnych, które inspirują ją do tworzenia designu dla kościołów. Oryginalny pomysł, profesjonalne podejście i niesamowita energia. Z pewnością biznes Irminy, mógłby wypełnić niszę rynkową dotyczącą aranżacji kościołów.

My Fancy Ride
Następnie na środek wychodzi Joanna Bielenica – projektantka mody, której marzeniem jest, abyśmy dbali o swoje bezpieczeństwo na drogach, nosząc kamizelki odblaskowe, ale jednocześnie nie rezygnując z dobrego wyglądu. Joasia sama kiedyś uległa wypadkowi podczas jazdy na rowerze. Szukając dla siebie odpowiedniej kamizelki, artystyczna dusza, podsunęła jej pomysł zaprojektowania designerskich i atrakcyjnych okryć, które chronią i dobrze wyglądają jednocześnie. Joasia ma w swojej kolekcji taliowane kamizelki dla pań, planuje także projekty dla mężczyzn i dzieci. Na co dzień współpracuje z jedną z czołowych blogerek modowych – Macdamian Girl.

GC3

Lucreative. Biżuteria, która inspiruje.
Kolejną finalistką, która ma 3 minuty na prezentację swojego biznesu jest Lucyna Draczyńska. Lucreative to ekskluzywna biżuteria, inspirowana obrazami polskich malarzy i także naturą. Lucyna namawia, abyśmy ubrali się w sztukę. Jej kluczowym projektem są naszyjniki z dmuchawcami zanurzonymi w żywicznej otulinie. Ceny biżuterii kształtują się w granicach 230-450 zł.

Pan Obiad
Czwartą finalistką jest Katarzyna Gendek, która ma pomysł na to, jak jeść zdrowo i zróżnicowanie, nawet wtedy, gdy spędzamy dużo czasu w pracy. Pan Obiad to propozycja dla pracowników trójmiejskich biurowców, którzy mogą zamówić jedzenie takie, jakie zjedliby w restauracji, jednak nie wychodząc z biura, tyko korzystając z systemu internetowego.

Zielony bilet. Rusz się po bilet!
Jako ostatni występuje przed jury Tomasz Rola. Jego aplikacja Zielony Bilet to gratka dla lubiących jeździć na rowerze i chcących wspierać komunikację miejską. Aplikacja, którą wgrywamy na telefon, „zlicza” nam przejechane na rowerze kilometry, a te możemy zamienić na bilet tramwajowy czy autobusowy. Punkty można zbierać w okresie letnim, a wykorzystywać je np. zimą, kiedy jazda na rowerze jest utrudniona.

Po prezentacjach wszystkich uczestników, jury udaje się na obrady, a pozostali goście mają okazję wymienić się spostrzeżeniami na temat pomysłów, porozmawiać z finalistami i poczęstować pysznymi przekąskami. Korzystam z okazji i zagaduję uczestników. „Jestem zadowolony z wystąpienia. Na początku był lekki stres, ale podczas prezentacji skoncentrowałem się już tylko na przedstawieniu działania aplikacji. Byłem przygotowany na pytania, które padły ze strony jury” – mówi Tomasz Rola, pomysłodawca aplikacji Zielony Bilet. W tej chwili chciałbym wykorzystać modę na eko życie, sam jestem wielkim fanem jazdy na rowerze. Cieszę się, że w naszym mieście coraz bardziej dba się o rowerzystów i ich potrzeby, mam duże nadzieje na współpracę z Urzędem Miasta Gdańsk i zarządem komunikacji miejskiej” – dodaje Tomasz Rola.

GC5

„Nie mogę doczekać się ogłoszenia wyników! Wszystkie prezentowane dzisiaj projekty mają równe szanse na wygraną, są po prostu dobre. Cieszę się, że udało mi się zmieścić w 3 minutach podczas mojej prezentacji. Stres i emocje potrafią płatać figle – ze śmiechem dodaje Katarzyna Gendek, projekt Pan Obiad.

Po około 15 minutowej przerwie, nareszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Jeszcze nigdy nie miałam tak trudnej dyskusji, jak ta, w której wybieraliśmy zwycięzcę dzisiejszego konkursu – mówi Małgorzata Jasnoch, CEO Inkubatora STARTER. Uczestnicy tegorocznej edycji, zawiesili bardzo wysoko poprzeczkę zarówno sobie, jak i nam, dlatego wybór był dla nas bardzo ciężki – dodaje Małgorzata Jasnoch. A oto wyniki:

5 miejsce – Tomasz Rola, aplikacja Zielony Bilet
4 miejsce – Katarzyna Gendek, projekt Pan Obiad
3 miejsce – Lucyna Draczyńska, Lucreative
2 miejsce – Irmina Knapik, Revelation Design
i 1 miejsce … Joanna Bielenica oraz projekt My Fancy Ride!

GC6

Oklaskiwana zwyciężczyni otrzymała w nagrodę czek na 15.000 zł sponsorowaną przez Energę i biuro dla swojej nowej firmy w Inkubatorze STARTER. „Dziękuję STARTEROWI, bez którego mój projekt by w ogóle nie powstał. Mam nadzieję, że moje kamizelki staną się stałą częścią naszej garderoby. Jestem szczęśliwa, bo mam pasję, którą kocham i wiem co chce robić w życiu – ze wzruszeniem mówiła Joasia. Dodatkową niespodziankę dla zwyciężczyni „Go Creative. Biznes na Start.” było automatyczne zakwalifikowanie się do finału międzynarodowego konkursu Creative Business Cup, którego finał krajowy odbędzie się również w Inkubatorze STARTER 11 lipca br. Zapraszamy serdecznie!

Projekt „Go Creative. Biznes na Start.” jest realizowany dzięki finansowaniu Miasta Gdańska oraz wsparciu Gdańskiego Centrum Obsługi Przedsiębiorców.